Pielęgnacja skóry

Mycie twarzy – prosty a jednak skomplikowany proces!

Październik 14, 2020

               Kolejnym istotnym etapem w oczyszczaniu twarzy zaraz po demakijażu jest MYCIE skóry – pamiętaj demakijaż i mycie- to nie jest to samo! Mycie twarzy to proces, który zawsze wzbudza wiele pytań i problemów z wyborem odpowiedniego preparatu.

Demakijaż to wstępne usunięcie przede wszystkim makijażu i powierzchniowych zanieczyszczeń. Natomiast mycie to etap, w którym wykorzystujemy np. żel lub piankę, a przede wszystkim zawarte w nich środki powierzchniowo czynne w połączeniu z wodą, aby dokładnie i dogłębnie oczyścić skórę. Taki preparat oprócz składników myjących zawierają inne substancje czynne jak np. kwasy AHA, BHA, enzymy, witaminy, ekstrakty z roślin.

Jaki powinien być żel lub pianka do mycia?

Pierwsza odpowiedź jaka mi się nasuwa to DELIKATNY. Co to znaczy delikatny? Często pytacie: To, że delikatnie a jak delikatnie to i na pewno niedokładnie oczyści naszą skórę?

Dla mnie to taki preparat, który nie spowoduje, że nasza skóra po umyciu będzie ściągnięta, zaczerwieniona, nieprzyjemnie napięta, uwrażliwiona, piekąca, szczypiąca itp. Będzie natomiast dokładnie oczyszczona, odświeżona, miła w dotyku, gładka i delikatna.

Jednym ze związków, który najczęściej i silnie uszkadza barierę hydrolipidową jest SLS czyli Sodium Lauryl Sulfate i jego pochodne. Substancja ta sprawia, że produkt bardzo dobrze się pieni, jednak efekty działania tego detergentu na skórę mogą być różne np. zaczerwienie, łuszczenie, zapalenie skóry. Bardziej wrażliwe skóry odczują od razu ten związek w preparacie, natomiast te mniej wrażliwe, bez uszkodzeń bariery HL, po dłuższym stosowaniu takiego preparatu. Unikaj tej substancji!

Unikaj także preparatów zawierających w swoim składzie drobinki peelingujące oraz wszelkiego rodzaju szczoteczek do twarzy. Codzienny peeling skóry i szorowanie szczoteczką uszkadza naskórek i prowadzi do jej rozregulowania skóry w postaci wzmożonego łojotoku, nadmiernego rogowacenia a co za tym idzie nasilonego trądziku, zaczerwienienia, nadwrażliwości oraz stopniowego odwadniania skóry.

Często pytacie o mycie skóry twarzy mydłem. NIE, NIE I JESZCZE RAZ NIE!

Nie ważne czy to będzie zwykłe mydło, mydło Aleppo, z oliwy z oliwek czy jakieś inne cudowne mydło. Mydło to jest mydło i nigdy nie myj nim skóry twarzy. Powoduje suchość skóry, napięcie, odwodnienie, nasilenie stanów zapalnych, łuszczenie, uszkodzenie warstwy HL, a tym samym uszkadza naturalną ochronę przed drobnoustrojami. Mydło zmienia pH naszej skóry na zasadowe – jego pH oscyluje w granicach 8-9, natomiast pH naszej warstwy rogowej 5,2-5,6.

W jaki sposób przeprowadzić proces mycia twarzy?

Niewielką ilość żelu zaaplikuj na dłonie i zmieszaj z ciepłą wodą (ok 40-42 stopnie) do powstania piany. Nie nakładaj nierozcieńczonego żelu na twarz. Nałóż rozcieńczony kosmetyk na twarz i rozpocznij wmasowywać kosmetyk kulistymi ruchami, jakbyś wykonywała masaż, skupiając się również przy linii włosów, żuchwie, okolicach uszu, nosa, podbródek a także możesz iść dalej w kierunku szyi. Następnie spłucz żel obfitą ilością wody, kilkukrotnie. Osusz twarz JEDNORAZOWYM ręcznikiem, dociskając go delikatnie do twarzy, nie trzyj.

Często u osób z trądzikiem, po leczeniu mocno wysuszającymi preparatami słyszę opinie, że nie mogą myć twarzy wodą, bo mają „uczulenie” na wodę. To nie prawda, to nie jest uczulenie na wodę. To nadreaktywność i nadwrażliwość skóry spowodowana poważnym uszkodzeniem bariery HL skóry. Jeżeli zauważasz u siebie takie „uczulenie” powinnaś/eś szybko podjąć kroki w celu jej odbudowy.

Kolejny ważny aspekt mycia twarzy to: Czy warto myć twarz rano? Przecież nie „ubrudziłam” jej w nocy.

Zdecydowanie tak! Po nocy na Twojej skórze zalega warstwa łoju, wieczorem na pewno nałożyłaś/eś krem, a na Twojej poduszce znajduje się kurz, roztocza, bakterie, pasożyty jak np. nużeniec.

Myślę, że nie muszę już podkreślać jak ważne jest mycie skóry wieczorem, kiedy po całym dniu zalega na niej wiele zanieczyszczeń, kremu, podkładu, pudru etc.

           Mycie to jeden z najważniejszych procesów w pielęgnacji skóry! Jeżeli masz jakieś wątpliwości czy Twój preparat jest dobry dla Ciebie – przyjdź do mnie na konsultację 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *