Pielęgnacja skóry

Witamina A – źródłem młodości

Wrzesień 12, 2019

          Witamina A, a dokładniej retinoidy nie bez powodu nazywane są źródłem młodości.

Retinoidy to grupa związków (naturalnych i syntetycznych), które wykazują się  aktywnością witaminy A.  Są to substancje należące do grupy najlepiej przebadanych oraz najefektywniej działających przeciwstarzeniowo i przeciwtrądzikowo.

Retinoidy stosowane są zarówno w kosmetykach, kremach, maściach na receptę ale także doustnie. Bardzo znany preparat do leczenia ciężkich postaci trądziku znany pod nazwami handlowymi jako Izotek czy Acnenormimin, Curacne to nic innego jak izotretynoina – jeden z najsilniejszych retinoidów. Jednak w artykule skupimy się na postaci przyjmowanej przez skórę, nie doustnie.

Retinoidem najczęściej stosowanym w kosmetykach, dostępnym bez recepty jest retinol, najbardziej aktywna forma witaminy A oraz retinal równie skuteczny jednak działa zdecydowanie łagodniej nie podrażniając i wysuszając skóry jak retinol, dlatego rekomendowany jest dla skór wrażliwych oraz naczyniowych.

Wszyscy dobrze znamy funkcje jakie pełni witamina A w naszym organizmie m.in. prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych układu pokarmowego, oddechowego czy moczowego, rozwój embrionalny, płodność, nazywana często witaminą wzrostową, odpowiada za prawidłowe widzenie, gojenie ran, synteze hormonów steroidowych i wiele innych.

Ale jakie jest jej znaczenie i jak przebiegają procesy w skórze?

Retinoidy wykazują swoje działanie dzięki receptorom, które znajdują się w jądrze komórkowym. Tylko niektóre z tkanek i komórek zawierają takie receptory m.in. naskórek, mieszki włosowe, gruczoły łojowe, komórki odpornościowe.

Wykazują działanie:

– regulujące procesy rogowacenia keratynocytów (czyli komórek warstwy podstawnej naskórka, które uczestniczą w procesie keratynizacji gdzie tworzą zrogowaciałą warstwę naskórka, która ulega okresowemu złuszczaniu)

– obniżają przyleganie i ułatwiają złuszczenie korneocytów

– aktywują syntezę kolagenu

– aktywują angiogenezę czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych

– obniżają stan zapalny

– regulują proces złuszczania w przewodach gruczołów łojowych, co umożliwia odblokowanie gruczołów i zmniejszenie komedogenezy (czyli procesu powstawania zaskórników)

– regulują ilość wytwarzanego łoju, dzięki czemu obniżają ilość powstawania nowych zaskórników

– redukują przebarwienia przyczyniając się do prawidłowego rozłożenia melaniny w skórze

– aktywują działanie fibroblastów zwiększając ich ilość oraz stymulując  proces przekształcenia się nieaktywnych fibroblastów w komórki produkujące znaczną ilość kolagenu, a co za tym idzie wpływa bardzo korzystnie na tkankę skóry właściwej zwiększając jej gęstość, jędrność i elastyczność i nawilżenie skóry

działają pobudzająco na wytwarzanie włókien kolagenowych oraz eliminują zniszczone włókna elastynowe

– cechują się zdolnością absorpcji promieniowania UV, przez co chronią przed apoptozą i fotouszkodzeniem DNAkomórek (o wpływie promieni UV na skórę możesz przeczytać tutaj)

Dzięki tym wszystkich właściwościom retinoidy znajdują szerokie zastosowanie w zabiegach i preparatach kosmetycznych jako składnik zapobiegający starzeniu się skóry, ale także redukujący oznaki starzenia się skóry oraz w kosmetykach działających przeciwtrądzikowo, a także chroniących przed uszkodzeniem słonecznym i redukujących przebarwienia skórne. Najczęściej obecne są w kremach przeciwzmarszczkowych, gdyż doskonale spłycają zmarszczki, wygładzają naskórek, poprawiają gęstość i napięcie skóry, przez co staje się ona gładka, jędrna i elastyczna.

Teraz jest doskonały moment i pora na zabiegi z wykorzystaniem retinolu! Zabiegi wykonujemy jesienią, zimą i wczesną wiosną ze względu na spore pozabiegowe złuszczanie skóry.

Preparatem z którego ja korzystam do zabiegów jest VITAMIN A+PEPTIDE PEEL z firmy RHONDA ALLISON, gdzie aktywnym retinoidem jest retinol w wysokim stężeniu 5%

Wskazania do zabiegu: zmarszczki, melasma, plamy soczewicowate, utrata elastyczności skóry, blizny potrądzikowe, łojotok

Składniki aktywne Produktu VITAMIN A+PEPTIDE PEEL:

  • Karnityna L – lizyna aminokwasów, bierze udział w przetwarzaniu nasyconych kwasów tłuszczowych w energię, dzięki czemu pobudza proces naturalnego łuszczenia się skóry.
  • Retinol – Pochodna Witaminy A, przyspiesza mitozę wzmagając zdolność do regeneracji skóry, poprawia transport minerałów do komórek, skóra staje się grubsza, bardziej gładka i elastyczna, efekt liftingu redukuje zmarszczki.
  • Ekstrakt korzenia Ostryżu Długiego – Bogaty w żelazo organiczne, posiada właściwości przeciwzapalne i ma szerokie spektrum terapeutycznego zastosowania. Chroni przed wolnymi rodnikami, łagodzi stany zapalne.
  • Hexanoyl Dipeptyde-3 Norleucine Acetate – biomimetyczny trój peptyd składający się z 3 aminokwasów. Pobudzają naturalny proces łuszczenia się skóry działając jak delikatny peeling. Skóra staje się gładsza i jaśniejsza.

 

Jakich efektów możemy się spodziewać po zabiegach z retinolem?

Zdjęcie mówi samo za siebie 🙂 Efekt po 1 zabiegu!

❤ zmniejszenie ilości zaskórników

❤ zredukowanie wydzielania łoju

❤ poprawa gęstości i elastyczności skóry

❤ redukcja zmarszczek

❤ poprawa kolorytu skóry

❤ zmniejszenie zaczerwieniania skóry

                 Efektywność działania retinoidów opiera się na ich wielokierunkowym działaniu. Jako jedyne z nielicznych substancji są w stanie odmłodzić naszą skórę, uregulować, usunąć przebarwienia, zmniejszyć łojotok, pozbyć się trądziku zaskórnikowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *